Okolí Malé Skály nabízí nejen zážitky, ale i velké množství památek a cílů pro výlety.
Malá Skála se nachází v Českém ráji, který není nadarmo nazývaný rájem. Úžasná příroda, památky, řeka Jizera…
blízké cíle | nedaleké cíle | TOP cíle
Blízko
Frýdštejn
Zřícenina hradu Frýdštejna je jedním ze tří hradů jabloneckého okresu. Dobu založení přesně neznáme. Nevíme ani přesně, kdy bylo vytvořeno frýdštejnské panství. Víme však, že bylo majetkem Markvarticů. V roce 1363 jsou zmiňováni páni z Dražic a o 13 let později (v r. 1376 ) Jan z Bibrštejna a tak je domněnka, že vznik Frýdštejna je spojen právě s rodem Bibrštejnů.
První zmínka o Frýdštejně pochází z r. 1385, kdy církevní prameny jmenují Bohuňka, řečeného Puklice z Frýdštejna.
Hrubý Rohozec
Předchůdcem dnešního zámku byl raně gotický hrad postavený po roce 1300 na skále nad řekou Jizerou. Jeho zakladatelem byl s největší pravděpodobností člen rodu Markvarticů – Havel, který se podle svého nově založeného sídla začal následně psát s přídomkem „z Rohozce“. V současné době jsou interiéry zámku prezentovány v původní podobě ze 30. let 20. století, kdy na zámku bydlel jeho předposlední majitel hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode se svou manželkou Gabrielou Karolínou a jejich syny Maxmiliánem a Ludvíkem.
Vranov
Na strmém útesu se nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon.
S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách. Hrad Vranov byl založen v patnáctém století jako gotická pevnost a ve své historii vystřídal celou řadu pánů – Vartemberky, Smiřické i Valdštejny. Jeden z jeho majitelů, František Zachariáš Römisch, jej po roce 1802 nechal přestavět na Pantheon – památník slavných tehdejší doby. Do pískovcového skalního masivu vestavěl nejen známý letohrádek ve tvaru kaple, ale i desítky pomníků a pamětních desek. Vranov – Pantheon se tak stal unikátním spojením zřícenin středověkého hradu s duchem evropského romantismu 19. století.
rozhledna Kopanina
Osmnáct metrů vysoká cihlová rozhledna mezi Jabloncem nad Nisou a Turnovem nabízí vynikající výhled na Český ráj, Lužické hory, Jizerské hory i Krkonoše. Roku 1894 ji jako jednu z prvních rozhleden postavil Klub českých turistů.Půvabná rozhledna stojíci na vrchu Kopanina 657 m.n.m. je viditelná zdaleka pochází z konce 19. století. Byla postavena jako „strážní bašta národa českého“ Klubem českých turistů, kteří tak chtěli vymezit hranici mezi severním, převážně německým pohraničím a jižním, do roviny kolem Jizery se rozevírajícím prostorem osídleným českým obyvatelstvem. V době konkurenčního boje mezi Čechy a Němci v oblasti tak rozhledna Kopanina měla být jakýmsi strážním místem česko-německé jazykové a národnostní hranice. Rozhlednu najdete na půlce cesty mezi Jabloncem nad Nisou a Turnovem.
Sdružení Český ráj
Mimořádná členitost krajiny s charakteristickými skalními městy, rostlinnými a živočišnými společenstvy byla hlavním motivem pro vyhlášení první chráněné krajinné oblasti v tehdejší republice (vyhl. r. 1955). Z hlediska různorodosti krajiny a výskytu chráněných a ohrožených biologických druhů mají význam nejenom hluboké lesy, ale i systémy rybníků na vodních tocích a přilehlé fragmenty mokřadních ekosystémů. Jedinečnou členitost reliéfu dotvářejí i charakteristické výlevy vyvřelých hornin, jež tvoří krajinné dominanty (Trosky, Kozákov, Mužský, Vyskeř atd.).
Nedaleko
Muzeum Turnov
Muzeum Českého ráje v Turnově patří k nejstarším muzeím regionálního typu v České republice. Počátky sbírkotvorné činnosti byly zaměřeny na archeologii, historii a národopis. Tyto sbírkové fondy postupně vytvořily platformu budoucího regionálního vlastivědného pracoviště. Předpoklady pro dnešní specializaci turnovského muzea na dokumentaci a prezentaci nalezišť drahých kamenů a historii kamenářství a šperkařství vytvořily ve 30. letech sbírky geologie, mineralogie, sbírky drahých kamenů a zlatnických výrobků. V těchto oborech dnes vlastní muzeum sbírkové fondy evropského rozměru a tomu odpovídající expozice.
Geopark
Geopark Český ráj, který byl do prestižního seznamu evropské sítě geoparků zařazen v říjnu 2005, představuje skutečnou geologickou učebnici. Území o rozloze necelých 700 km2 zahrnuje širokou škálu geologických fenoménů, paleontologické, mineralogické a archeologické lokality i historické památky.
Území bylo v průběhu stovek miliónů let trvající historie Země opakovaně dnem jezer a moří, několikrát zde probíhala sopečná činnost. Oblast Českého ráje se začala geologicky vyvíjet v období druhohor, kdy se na dně křídového moře usazovaly písky a štěrky. Ve třetihorách byly pískovcové desky rozlámány vulkanickou činností, rozžhavené horniny ztuhly pod povrchem do kup a kuželů. Na zemský povrch působily přírodní síly – ; vítr, voda, mráz a slunce. Výsledkem je krajina s divokými skalami, sopkami, řekami, romantickými údolími, lesy, loukami a rybníky.
Zámek Sychrov
Historie místa, kde se zámek nalézá, sahá do 15. století. V té době zde byla připomínána tvrz, která byla majetkem české královské komory. Na jejím místě byl v 16. století vystavěn panský kamenný dům a v letech 1690 – 1693 nevelký barokní zámek.
Valdštejn
Obsazení hradu husity, loupeživými rytíři, časté střídání majitelů v 15. století, bylo příčinou, že se hrad původně ostrožný rozdělil na hrady dva. V současné době je hrad Valdštejn v majetku Města Turnova, které se o svoji památku velmi dobře stará. Hrad navštěvuje ročně více než 60.000 turistů.
Hrad Trosky
Základ hradu tvoří velice zajímavý a ojedinělý skalnatý útvar sopečného původu. Dva lávové sopouchy vyvřely z nitra země v době třetihor. Následná eroze splavila zakrývající hlínu, písek a ostatní měkké horniny a obnažila tento útvar do dnešní podoby. Celek je světovou přírodní raritou.
Založení hradu spadá až do pozdního středověku – přibližně mezi roky 1380 až 1390, kdy majitel zdejšího panství Čeněk z Vartemberka využil přirozené obranné vlastnosti čedičových skal. Na hřebenu mezi oběma vrcholy založil vnitřní hrad s obytnými paláci a na vrcholu obou skal pak nechal vybudovat obranné, ale zároveň obytné věže. Na nižším, nazývaném pro jeho rozložitější vzhled Baba, stávala šestiboká dvoupatrová stavba, přístupná z paláce ze severní strany. Na vyšším a štíhlejším vrcholu nazývaném Panna stával palác obdélníkový, původně třípatrový, v jehož prostoru byla prý i hradní kaple.
Kozí farma Pěnčín
Zemědělská výroba byla vždy nedílnou součástí sklářské výroby. Součástí prohlídky sklářských provozů je návštěva kozí farmy a sýrárny. Návštěvníci při prohlídce uvidívýrobnu sýrů (sýrárnu), která je spojena s prodejnou kozích sýrů, výběhy chovaných koz, ovcí, masných plemen skotu, prasat, králíků (v letní sezóně volné výběhy v areálu, v zimní sezóně výběhy ve stodole), velký kozí výběh v blízkosti areálu, kde mohou návštěvníci za příznivého počasí shlédnout celé stádo chovaných koz. Při prohlídce kozí farmy se návštěvníkům dostane výkladu o chovaných plemenech a o technologii výroby sýrů. Součástí prohlídky je i ochutnávka našich výrobků, které si návštěvníci mohou zakoupit v prodejně sýrů. Na výběr je cca 13 druhů čerstvých kozích sýrů.
Černá Studnice
Kamenná rozhledna Černá Studnice s turistickou chatou na nejvyšším vrchu Černostudničního hřebene (869 m.n.m.) byla postavená roku 1905. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 26 m. Nahoru vede celkem 91 schodů. Prosklenými dveřmi vstoupíte do čtyřech ochozů věže z kterých budete mít výhled na celý Jablonec, asi tři čtvrtiny Liberce, celý Ještědsko-kozákovský hřbet, významné části Jizerských hor a Krkonoš a dále také Český ráj s Troskami, Bezdězem a Ralskem.
Je-li rozhledna zavřená, částečný výhled lze získat z 50m vzdálené skály, která byla již v roce 1885 upravena na vyhlídkový prostor. Nedaleko chaty se také nachází zbytky malé botanické zahrady.
Na Černou Studnici se dá dojet autem z obce Dolní Černá studnice. Na kole nebo pěšky se na rozhldenu dostanete prakticky ze všech stran.
elektrárna Spálov
Stavba začala v roce 1921 u soutoku Jizery a Kamenice. Náhon k elektrárně je veden od jezu v blízkosti galerie raženou štolou dlouhou 1323 metrů a dále zděným kanálem dlouhým 437 metrů. V roce 1998 prošla elektrárna generální rekonstrukcí, jejímž hlavním mottem bylo ponechat jí její jedinečnost, autentičnost, krásu a vrátit jí sílu, mládí a svěžest. To se nakonec podařilo, možná také proto, že všichni, kteří měli s rekonstrukcí elektrárny něco společného, k ní přistupovali s určitou úctou a pokorou. Dodnes slouží svému účelu a navíc bývá obdivována jako architektonický klenot na Riegrově stezce ze Semil do Podspálova.
Bozkovské jeskyně
Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní památkou.
Z důvodů velkého zájmu návštěvníků v turistické sezoně doporučujeme zajistit si telefonicky předem. Rezervaci prohlídek jednotlivců a rodin přijímáme ve všední od 8 do 10 hodin dopoledne, v so a ne od 9 do 10 hodin dopoledne na tel.čísle 481 682 167, rezervaci skupin po celou návštěvní dobu.
Zajímavé a top
Škoda muzeum
V roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi společný podnik. ŠKODA tak patří k jedné z nejstarších automobilových značek na světě. Muzeum oživilo tento příběh na autentickém místě – v bývalých výrobních halách, ve kterých se až do roku 1928 vyráběly automobily. Hned vedle v největším a nejmodernějším závodě tento příběh pokračuje: den co den tam sjíždějí z výrobní linky nové škodovky.
Aquapark Babylon
AQUAPARK – největší vodní zábava v Liberci!
Přijďte si užít zábavu do nově zrekonstruovaného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů, kde si chobotnice střeží svůj poklad. Užijte si den plný zábavy i relaxace!
bazén Liberec
Původně ryze sportovní zařízení je cíleně přetvářeno na rekreačně-relaxační areál, který dnes poskytuje veškeré služby spojené s provozem plaveckého bazénu. Mimo sportovního vyžití při plavání poskytuje široký prostor pro aktivní formy odpočinku.
IQ park / IQ landia
Experimenty, labyrinty, vodní hrátky, příroda a energie, hry a hlavolamy, klamy a iluze, či škola hrou. To vše najdete v science centru iQpark v Liberci.
iQpark zpřístupňuje svět vědy a techniky. Jeho základním principem je interaktivnost, zapojení co největšího množství smyslů. Návštěvníci všech věkových skupin formou her a experimentů poznávají a objevují běžné jevy, které se dějí kolem nás.
K nejzajímavějším exponátům určitě patří vodní hrátky, zrcadlové bludiště, vodní rotující tunel, bublinárium, či Fakírovo lože. Naši návštěvníci se mohou vyfotit s nejvyšším mužem planety, zahrát si na moderátora předpovědi počasí nebo prozkoumat své tělo termokamerou. Zde je sahání na exponáty přikázáno, protože co si vyzkoušíte, tomu porozumíte. Věda je zábava!
iQLANDIA je moderní science centrum pro děti i dospělé, s deseti rozsáhlými interaktivními expozicemi, 3D planetáriem a prvním humanoidním robotem v ČR.
www.iqpark.cz | www.iqlandia.cz